برترین تولید کننده های کامپیوتر شخصی در جهان

PC

در جدیدترین گزارشی که شرکت IDC منتشر کرده، اپل موفق شده خود را به جایگاه پنجمی تولیدکننده کامپیوترهای شخصی در دنیا برساند. اینجایگاه پیش‌تر در اختیار ایسوس بود که حالا شرکت تولیدکننده کامپیوترهای مک این جایگاه را تصاحب کرده است.این گزارش همچنین نشان می‌دهد که میزان فروش کامپیوترهای شخصی در ۶ ماهه دوم امسال با کمی کاهش روبرو شده است.

بنابر تحقیقات IDC سهم کامپیوترهای شخصی در بازار به میزان ۱.۷ درصد نسبت به سال گذشته کاهش پیدا کرده که البته شرایطی بهتر از پیشبینی گذشته IDC مبنی بر کاهشی ۴.۱ درصدی را نشان میدهد.

لنوو، اچ‌پی، دل، ایسر گروپ و اپل که پنج شرکت برتر در لیست فروشندگان کامپیوترهای شخصی هستند رشد صادرات سال به سال خوبی را در گزارش IDC نشان می‌دهند. هر کدام از شرکت‌ها رشدی ۵ تا ۱۲ درصدی در میزان صادرات خود نسبت به سه ماهه سوم سال گذشته داشته‌اند. از طرفی رقبای کمپانی‌های مذکور نیز با کاهش شدید ۱۷.۹ درصدی در صادرات نسبت به سال گذشته مواجه شده‌اند.

جی چو از تحلیلگران ارشد IDC در این مورد می‌گوید: “بخشی از کاهش سهم کامپیوترهای شخصی در سه ماهه اخیر به دلیل فروش پایین تر از حد معمول در ماه گذشته و نزدیک به بازگشایی دانشگاه‌ها و مدارس است.”

این گزارش همچنین بیان داشته که اگرچه بازارهای نوظهور تأثیر “ناامیدکننده ای” بر روی فروش داشته‌اند، اما مناطق آسیا اقیانوسیه با درخواست‌های بالای خود میزان صادرات را افزایش داده‌اند. رشد صادرات کامپیوترهای شخصی در ایالات متحده آمریکا بیش از سایر نقاط دنیا پیشرفت داشته و همین عامل سبب شده تا جایگاه اپل در این لیست بهبود یابد.

اپل همواره بزرگ‌ترین فروش خود را در آمریکا داشته است. IDC کاهش قیمت‌های اخیر و بهبود درخواست‌ها برای محصولات اپل در بازارهای توسعه یافته عامل صعود اپل در این لیست بوده است.

اما صرف نظر از کسب رتبه پنجمی، مشخص است که اپل در بحث سود بسیار بالاتر از رقبای خود ظاهر شده است. یکی از تحلیلگران Sanford C. Bernstein & Co پیش‌تر گفته بود که علیرغم کاهش سهم کامپیوترهای شخصی در ۶ ماهه نخست امسال، کامپیوترهای مک ۵۰ درصد از سود این صنعت را به خود اختصاص داده‌اند.

درباره ی دیجی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *