درامد ۱ میلیارد دلاری مایکروسافت بابت گواهی استفاده‌‌ی پتنت‌ها

Microsoft

مایکروسافت یکی از بزرگ‌ترین و قوی‌ترین تیم‌های تحقیق و توسعه در دنیا را در اختیار دارد و هزاران پتنت را به نام خود ثبت کرده است. برخلاف اپل، مایکروسافت ترجیح می‌دهد تا دیگران از پتنت‌های تحتِ کنترل این شرکت استفاده کرده و از این بابت درآمد کسب کند. گفته می‌شود این کمپانی تنها از سامسونگ در سال گذشته ۱ میلیارد دلار درآمد داشته است.

این روزها اختلاف‌های پتنتی مایکروسافت و سامسونگ شدت گرفته است و دلیل این موضوع نیز ظاهرا در این است که سامسونگ مایل به پرداخت حق پتنت‌های تحت کنترل مایکروسافت که در ابزارهای اندرویدی ساخت سامسونگ به کار گرفته می‌شوند را ندارد.

دادگاه رسیدگی به مناقشه‌ی پتنتی مایکروسافت و سامسونگ رقم دقیقی که کره‌ای‌ها به غول ردموندی پرداخت کرده‌اند را ۱ میلیارد دلار عنوان کرده است. سامسونگ دو قرارداد را در سال ۲۰۱۱ با مایکروسافت به امضاء رساند که طی آن دو شرکت اجازه‌ی استفاده از برخی از پتنت‌های یکدیگر را داشته و در برخی از تجارت‌ها همکاری داشتند. اما با توجه به رشد روز افزون ابزارهای اندرویدی که بازیگر اصلی آن سامسونگ است، این کمپانی کره‌ای از پرداخت به موقع حق مایکروسافت اجتناب کرد و زمانی که مبلغ را با تاخیر پرداخت کرد، سود مربوط به تاخیر را به حساب‌های مایکروسافت، واریز نکرد.

مایکروسافت، سامسونگ را به دادگاه کشاند و کمپانی کره‌ای در دادگاه سعی کرد تا از قرارداد انجام شده در سال ۲۰۱۱ و بار مالی مربوط به آن خلاص شود و دلیل این موضوع را در تصاحب نوکیا توسط مایکروسافت عنوان کرد. سامسونگ معتقد است که خرید نوکیا، باعث شده تا بخش مشارکت دو شرکت بر روی تجارت نقض شود، اما مایکروسافت این موضوع را قبول ندارد و می‌گوید سامسونگ باید ۶.۹ میلیون دلار بابت سود تاخیر در پرداخت حق مایکروسافت به این شرکت پرداخت کند.

نکته‌ی عجیب در این دعوای قضایی این است که سامسونگ یکی از شرکای تجاری خوب مایکروسافت بشمار می‌رود و در حال حاضر کامپیوتر، تلفن هوشمند، تبلت و چندین ابزارِ دیگر مبتنی بر ویندوز تولید می‌کند. مبلغ دعوای دو شرکت هم آنقدر زیاد نیست که مایکروسافت بخواهد سامسونگ را از خود دور کند مگر اینکه مساله فراتر از این باشد.

مایکروسافت سالانه یک میلیارد دلار بابت مجوز حق استفاده از پتنت‌هایش در محصولات اندرویدی سامسونگ در آمد کسب می‌کند و از شکایت خود آنقدر مطمئن است که اینگونه می‌گوید: «ما مطمئن هستیم که مورد شکایت ما قوی است و رای دادگاه به سود ما اعلام خواهد شد.»

جالب است بدانید که سامسونگ تنها شرکتی نیست که بابت تولید هر ابزار اندرویدی مبلغی را به مایکروسافت پرداخت می‌کند؛ ردموندی‌ها علاوه بر سامسونگ با ال‌جی و اچ‌تی‌سی نیز توافقات مشابه‌ای را در ساله‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۲ داشته‌اند.

حال باید کمی منتظر بمانیم تا ببینیم اختلافات بین این دو کمپانی به چه شکل حل و فصل خواهند شد. این دادگاه در شرایطی برگزار می‌شود که چندی پیش و به موجب ملاقات ساتیا نادلا، مدیرعامل مایکروسافت از سامسونگ، کمپانی کره‌ای قبول کرد تا از نرم‌افزار Word مایکروسافت به جای نرم‌افزار واژه‌پرداز داخلی خود سامسونگ بهره ببرد.

قاضی دادگاه تعیین خواهد کرد که سامسونگ باید مبلغ مورد نظر مایکروسافت را پرداخت کند یا خیر.

درباره ی دیجی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *