کامپیوتر استیو جابز به قیمت ۳۶۵ هزار دلار فروخته شد

کامپیوتر استیو جابز به قیمت ۳۶۵ هزار دلار فروخته شد

یکی از کامپیوتر های اولیه اپل با نام Apple-1 که از پارکینگ پدر و مادر استیو جابز پیدا شده است، به قیمت ۳۶۵ هزار دلار فروخته شد.به نظر می آید این کامپیوتر مطعلق به روزهای اولی باشد که استیو جابز، موسس شرکت اپل و همکار قدیمی او زونیاک، فعالیت خود را به صورت رسمی آغاز کردند و از پارکینگ خانواده جابز به بیرون منتقل کردند.

این فروش بی سابقه که دیروز انجام شد، در کنار کامپیوتر مذکور، یک فقره چک هم وجود داشت که روی آن نوشته شده بود « خریداری شده در جولای ۱۹۷۶ از پارکینگ پدر و مادر استیو جابز در لس آلتوس ».

با وجود اینکه جابز در فروش مهارت های تکنولوژی خود معروف بود، یک چک کنسل شده در کنار این کامپیوتر وجود داشت که دست خط خود استیو جابز هم روی آن بود. تیتر چک اینگونه بود : « نرم افزار نوشته شده توسط استیو جابز در آگوست ۱۹۷۶ ».

با توجه به نایاب بودن این دستگاه که حدود ۵۰ عدد از آن باقی مانده، رقم فروش احتمالی آن بین ۴۰۰ هزار تا ۶۰۰ هزار دلار برآورد میشد. جالب است بدانید این دستگاه در سال تولید خود و در اولین فروش رسمی، ۶۶۶ دلار به فروش رسید.

اپل-۱ در واقع یک مادربرد از پیش مونتاژ شده بود که بدون هیچ کیس، کیبورد، پاور و یا قطعات دیگری به فروش می رسید. با این حال کامپیوتر فروخته شده دیروز، کاملا فعال بود که توسط ماژول های مایکروسافت به دقت بررسی شده بود، به همراه یک بازی اورژینال اپل به نام Star Trek. به همراه این کامپیوتر، یک جعبه آهنی آبی رنگ که حاوی مادربرد اصلی اپل بود، یک کیبورد قدیمی سوار بر تخته چوبی و دفترچه مخصوص این کامپیوتر نیز وجود داشت.

کامپیوتر استیو جابز به قیمت ۳۶۵ هزار دلار فروخته شد

این تعداد کم باقی مانده از این نسخه اولیه کامپیوتر های اپل، اکثرا در کلکسیون های شخصی نگه داری می شوند و یا در جاهایی مانند موزه هنر Smithsonian Museum واشنگتن و ۱۲ موزه علم و تکنولوژی دیگر در سراسر جهان، در انظار عمومی قرار می گیرند.

این اولین مورد از به حراج گذاشته شدن این دستگاه ها در سال های اخیر نیست. قبلا نمونه دیگری از این دستگاه در برکر به قیمت ۶۷۱ هزار دلار به فروش رسیده بود. کمی پیشتر در سال جاری نیز یک دستگاه از این نسخه اپل در نیویورک به قیمت ۹۰۵ هزار دلار فروخته شده بود.

درباره ی دیجی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *